Середа, 24.04.2024, 20:18Прует Гість

Майже офіційний сайт
села Пушкарівка 
Сумської області


Каталог статей

Головна » Статті » Тваринництво

Вирощування теляти

У перші два тижні життя єдиним кормом для теляти є молоко матері. Корова 5 -7 днів після отелення виділяє молозиво, різко відрізняється від молока. Воно тягуче і має жовтуватий відтінок. У молозиві міститься більше, ніж у звичайному молоці, в 4-5 разів білків і в 1,5 - 2 рази мінеральних солей, багато вітамінів. Воно багате речовинами, що оберігають організм теляти від захворювань.

Дуже важливо своєчасно дати йому молозиво перший раз, тому що вже через 10 годин після отелення кількість корисних речовин в ньому зменшується вдвічі. Практика показує, що теля, який не отримав вчасно і в потрібній кількості молозиво, часто хворіє. Тому бажано в перші два дні життя містити теляти разом з коровою, щоб він смоктав молозиво в разі потреби у свіжому і теплому вигляді.

При ручній випоювання молозиво або молоко дають теляті з чистого відра або з сосковой поїлки. Згодовують його парним або підігрітим до 36-38 ° С. Холодне молозиво викликає пронос. Молозиво не можна кип'ятити або підігрівати до високої температури, так як воно згортається. Щоб привчити теляти самостійно пити, йому дають у рот два чисто вимитих пальця; коли він починає їх смоктати, не виймаючи пальців з рота, руку обережно опускають у відро з молозивом або молоком. При смоктанні пальців воно потрапляє теляті в рот. 2-3 таких «уроку», і теля звикає пити без сторонньої допомоги.

З відра теля випиває молоко залпом, воно погано змішується зі слиною і утворює важкоперетравлюваних згустки. Тому не варто відразу давати всю порцію молока, краще робити 2-3 перерви. Після закінчення напування мордочку теляти потрібно витерти. Для більш повільного поглинання молока доцільно застосовувати сосковий поїлку. Вона являє собою алюмінієву банку ємністю 2 л, до якої приєднана гумова соска. Весь використаний посуд спочатку обполіскують водою, а потім миють гарячим 3%-ним розчином соди.

У багатьох господарствах застосовують підсосному-поддойний метод вирощування теляти. Перед доїнням теляти підпускають до корови і дозволяють йому висмоктати частина молока. Потім корову видоюють, але не до кінця, після чого знову підпускають теляти. При такому способі важко нормувати годівлю молодняку, але зате забезпечується хороше збереження теляти, він швидше росте і рідше хворіє. Теля на підсосі повільно поглинає молоко невеликими порціями. При підсосному вирощуванні в шлунок теляти надходить чисте, однакової температури і рясно змочений слиною молоко, повністю вгамовується потреба в ссанні.

Для поліпшення травлення новонародженому теляті з другого чи третього дня дають 1 - 1,5 л на добу кип'яченої води, охолодженої до температури 20-25 ° С. Особливо необхідно давати воду теляті, хворому проносом. Протягом 10 днів після народження теляти годують три рази на добу і стежать, щоб він випивав близько 1,5 л молозива або молока за один прийом. Містять теляти на глибокій підстилці. Треба дбати про її чистоту. Верхній забруднений шар слід знімати щодня, замінюючи чистою і сухою соломою, а повністю змінювати один раз на місяць. Товстий шар ущільненої підстилки зігріває теляти.

На десятий-чотирнадцятий день життя його випускають в гарну погоду на прогулянку в обгороджений вигул на 9-10 хв. З місячного віку прогулянка триває від 30 хв до 2 год Моціон зміцнює здоров'я і сприяє нормальному росту. Сонячне світло підвищує несприйнятливість організму теляти до інфекції, а в шкірі накопичується вітамін Д, що оберігає теляти від рахіту. Щоб краще розвивалася травна система, а також для задоволення потреби організму у вітамінах, теля з двотижневого віку привчають до поїдання сіна, яке спеціально заготовляють з молодої трави, висушеної у затемненому місці. Пучок його підвішують у клітці. Теля починає потроху його споживати.

Зняте молоко (відвійки) вводять в раціон теляти поступово через 20 днів після народження. Дають його свіжим, підігрітим до 35-37 ° С. Відвійки має більш низьку поживність, ніж молоко, в ньому немає жиророзчинних вітамінів, зокрема вітаміну А. Тому одночасно з переходом на зняте молоко теляті починають давати рослинні корми. Кращим концентрованим кормом є просіяна від плівок вівсянка (50-100 г на добу). Якщо її немає, можна згодовувати пшеничні висівки тонкого помелу, ячмінну або кукурудзяну муку. Буряк, морква, хороший силос починають давати теляті на початку другого місяця життя по 100-200 г на добу. Зелений корм також вводять поступово з цього віку. Зернові корми телятам до тримісячного віку згодовують, дрібно помелом їх. На третьому місяці починають давати дерть. Щоб уникнути викривлення кісток з третьої декади теляти забезпечують крейдою, кормовими фосфатами або кістковим борошном.

Для попередження розлади шлунка теляті корисні вівсяної кисіль і сінної настій. Вівсяної кисіль доцільно давати тоді, коли теля ще погано поїдає сухі концентровані корми. Для приготування киселю до 0,5 кг вівсяної муки додають 1,5 л гарячої води, добре перемішують, наполягають протягом півгодини і проціджують через сито. Потім злегка підсолюють (на 1 л рідини 1 г солі) і кип'ятять до тих пір, поки маса не загусне. Готовий кисіль охолоджують до температури парного молока (35-37 ° С) і дають теляті. Кисіль довго зберігати не можна. Його згодовують протягом дня, попередньо підігрів.

Привчають теляти до нього поступово, збільшуючи добову дозу з 200 - 300 г в двотижневому віці до 1 кг - в місячному-півторамісячному віці. Сінний настій готують наступним чином: 0,5 кг подрібненого вітамінного сіна (довжина різання 3 см) або сінної потерті заливають 4 л гарячої води, посуд щільно закривають кришкою і залишають на 10-12 годин. Настій випоюють злегка підігрітим після молока або відвійок від 0,5 л у місячному віці до 4 л у віці 2-3 місяців. Слід пам'ятати, що настій швидко псується, тому витрачають його, як і вівсяної кисіль, протягом доби.

У літній період бажано соковиті і грубі корми замінювати пасовищної травою або зеленою масою. Зелені корми теляті, починаючи з двомісячного віку згодовують досхочу, в 3-4-місячному віці він поїдає 6-10 кг трави, а в 5-6-місячному 14-18 кг. Кількість концентратів в літній період скорочують удвічі; якщо пасовища багаті, зовсім виключають.

У міру зростання теляти прив'язують у годівниці шириною і глибиною 45 - 50 см, а завдовжки 80 см і більше. Молодняк старше одного року можна утримувати на прив'язі в одному стійлі з коровою, але для цього загальну годівницю роблять не менше 2 м завдовжки і влаштовують перегородку посередині.

У послемолочний період основу раціону теляти в стійловий період складають грубі й соковиті корми. Тваринам у віці від 6 місяців до одного року згодовують на добу 6-7 кг коренеплодів, 4-5 кг силосу, 3-4 кг сіна, 1 кг соломи, 0,5 кг концентратів і дають також по 25 г солі і кормових фосфатів або крейди. Молодняку старше року в раціон вводять 7-8 кг буряка, 6-8 кг силосу, 5 кг сіна, 2 кг соломи, 0,5-1 кг концентрованих кормів, 40-45 г солі і 30-35 г кормових фосфатів або крейди.

Виходячи з наведених раціонів, на стійловий період для одного теляти до року треба заготовити 7 ц грубих кормів і 18 ц соковитих, а для молодняку старше року 12 ц грубих та 25 ц соковитих кормів. У літній час молодняк повинен споживати щодня на пасовищі або у вигляді зеленої маси наступну кількість трави на добу: у віці 7-9 місяців-18-22 кг, в 10-12 місяців - 22-26 кг, в 13 - 15 місяців-26 -30 кг, в 16-18 місяців - 30-35 кг. Теличка, залишеним на плем'я, концентровані корми в цей період практично не згодовують, а використовують їх по можливості для молодняку на відгодівлі.

Потрібно стежити, щоб племінна телиця нормально розвивалася: її жива маса у віці 6 місяців повинна бути 130-150 кг, в один рік - 230 кг і в 18 місяців - 300-320 кг. Телиць з екстер'єрними недоліками, сильно перехворіли і помітно відстали в рості на плем'я не залишають, їх вирощують на м'ясо. Телицю старше шести місяців не можна пускати в загальне стадо, де є бики. У такому випадку доводиться пасти її окремо на довгій переносний прив'язі, укріпленої за допомогою металевого кола.

© 2011 Всі права захищені. http://agrobiznes.org.ua
Категорія: Тваринництво | Додав: Трутень:) (05.07.2011) W
Переглядів: 2450 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Прогноз погоди
Пушкаревка
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Курс валют

Курс доллара
Ми все про вас знаємо
Узнай свой IP адрес
Натисніть, щоб дізнатись швидкість свого Інтернет підключення
Соціальні мережі
Міні-чат
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 27




РадиоКОТ - популярно об электронике. Авторские схемы, новые разработки. Обучение по электронике, микроконтроллерам, ПЛИС. Форум
Статистика

З нами на сайті 1
Гостей: 1
Користуваачів: 0